Kategorie

eBiuletyn-Newsletter

ENZYMY DO ZACIERÓW ZBOŻOWYCH NA 100l

ENZYMY DO  ZACIERÓW  ZBOŻOWYCH   NA 100l

Wszystkie zdjęcia

Komplet enzymów do zacierów zbożowych -przygotowywanych na każdym rodzaju zbóż, mące, a także z powodzeniem można je zastować do zacierów ziemniaczanych.

Więcej szczegółów


14,00 zl brutto

Program lojalnościowyNie ma punktów za ten produkt.Komplet enzymów do przygotowania zacierów zbożowych jak i też zacierów ziemniaczanych. Jeżeli ktoś szuka smaków "whyski, burbona, koniaku " to zacier zbożowy zapewni tą nutę smakową - jako finalny produkt nie potrzebuje dalszej obróbki.


Zacier powstaje przy zastosowaniu enzymów gorzelnianych, które rozkładają podstawowy surowiec 'gorzelniany ' jakim są zboża ewentualnie ziemniaki, a konkretnie skrobię w nich zawartą na cukry proste: glukozę, maltozę, maltotriozę, wyższe cukry, dekstryny i inne mniej "interesujące" nas i nasze drożdże składniki.

Zaciery zbożowe - "zbożówki" można robić z drobno zmielonego zboża (pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień) lub najzwyklejszej  mąki z "biedronki" ;). Enzymy można z powodzeniem też zastosować do ziemniaków lub "przetworzonych ziemniaków" czyli skrobi ziemniaczanej - jednak w tym przypadku dla ziemniaków dawki enzymów należy podwoić.  

Cała technologia opiera się na wydobyciu skrobi i podaniu jej hydrolizie enzymatycznej na wskutek czego powstają wspominane cukry proste,  które potem po dodaniu drożdży zamieniają się  na etanol.


Zestaw enzymów zawiera:

- enzym upłynniający - płynną alfa -amylazę - termostabilny enzym wytrzymujący temperaturę do 120sC.

- enzym scukrzajcy - płynna gluko-amylaza - enzym konwertujący upłynnioną skrobię na cukry proste.


Procedura przygotowania zacieru jest następująca:

W garnku (im większy tym lepiej) podgrzewamy wodę do temperatury 85-90sC następnie dodajemy połowę dawki e.upłynniajacego i wsypujemy pomału mąkę /śrute (proporcje powinny być zachowane w stosunku 1kg  sruty: 3 lub 4 litrow wody) mieszając ją za pomocą mieszadła lub dużej łyżki. Po wsypaniu całej ilości  śruty  wlewamy resztę enzymu upłynniajacego i doprowadzamy do temperatury wrzenia 95- 100sC, wyłączamy grzanie i pozostawiamy to naturalnego ostygniecia, po 4-7 h gdy temperatura osiagnie 55-60sC zakwaszamy zacier kwasem cytrynowym do odpowiedniego ph - czyli 3,8 - 4,8 - optimum 4,5 pH  po czym wlewamy enzym scukrzający ( gluko-amylazę ) i mieszamy w celu rownomiernego rozprowadzenia się enzymu po zacierze. Następnie ponownie pozostawiamy do naturalnego ostygnięcia do tempeartury 30sC (powinno to trwać nie krócej niż 3-6h).

 

Po scukrzeniu zacieru słodycz powinna być bardzo intensywna - oznacza to dobre scukrzenie, dla pewności można wykonać test jodowy na obecność skrobi w zacierze.

 Gdy zacier osiągnie 30sC dodajemy uprzednio uwodnione drożdże gorzelniane.

W zależności od rodzaju zastosowanych  drożdży gorzelnianych czas fermentacji to trwa od 80h do 5-7 dni.

Z uwagi na bardzo intnesywne pienienie się podczas fermentacji burzliwej (pomiędzy 6-8h od dodania drożdży) należy pojemnik fermentacyjny / beczkę  napełniać nie wiecej niż 55% całej objetości - uniknie  się wtedy 'wykipienia ' zacieru poza zbiornik, ewentualnie zastosować środek przeciwpieniący.

 

Komplet enzymów wystarcza na przygotowanie 100 litrowego zacieru, do enzymów dołączona jest instrukcja przygotowania zacieru zbożowego.

 

Koszyk  

jest pusty

Nowe produkty

Brak nowych produktów na tą chwilę

Reklama